מערכת לרישום ילדים לגנים בירושלים

דרישות ואתגרים בעיצוב המערכת

כחלק ממערך להנגשה מקוונת של שירותי העירייה לתושביה, עיריית ירושלים פנו אלינו עם צורך מתבקש ועולה במערכת לרישום ילדי הגן בירושלים. אתגר עיקרי היה בהגדרת המשתמש, ירושליים מכילה קהל יעד מגוון ורחב, בטווחי הגילאים: הורים צעירים, מבוגרים, בצרכים מיוחדים: הורים גרושים, הורים לילדים עם מוגבלויות וכו, והן במגזרים שונים: דתי, חרדי, ערבי, חילוני וכו. אתגר נוסף וחשוב שלקחנו בחשבון בתהליך היה שאת הרישום השנתי לגנים ההורים מבצעים בתוך חלון זמן מצומצם של כ-20 יום, מאפיין זה מייצר עומס מסיבי על המערכת ומחדד את הצורך ביצירת תהליך רישום נוח, מזמין ומונגש להורה.
תהליך הרישום מרובה שלבים והסתעפויות, ובחלקיו דורש מילוי והעלאה של טפסים שונים, למשל: התייחסות לצרכי ילדים עם מוגבלויות או צרכים הנובעים מבעיות רפואיות, מענה למצב בו ההורים גרושים וחיים באזורים נפרדים, בחירת סוג גן (ממלכתי, דתי, חרדי, ערבי וכו), בחירת מיקום הגן, האפשרות לעדיפות ראשונה ושנייה, מענה להורה המעוניין בצהרון ועוד.

פתרונות עיקריים לאתגרי הפרויקט

  • אינדיקטורים נעוצים להתמצאות נוחה
  • עיצוב בהתאמה מלאה למובייל
  • התאמה לקהל יעד רב מגזרי ומגוון
  • הנגשת תהליך רב שלבים, מורכב ומסועף
  • מסמך הנחיות וגיידים מפורטים לפיתוח

אפיון תוכן קפדני הוא הבסיס לחווית משתמש חלקה

בשלב אפיון התוכן יצרנו מענה לריבוי שלבי והסתעפויות התהליך, על ידי חלוקת התוכן לשלושה שלבים עיקריים: הזדהות, בחירת הגן וסיום ואישור. חיזקנו את התמצאות המשתמש על ידי הוספת אינדיקטורים נעוצים, המעידים על התקדמות ההורה בתהליך הרישום, מציגים את הנתונים שהוזנו למערכת ומאפשרים דילוג בין השלבים ועריכת תוכן בכל שלב.
תכניו של כל שלב בתהליך הרישום הם מורכבים ומרובי קטגוריות ותתי שלבים, אופי מורכב זה של התוכן דרש עיצוב בהתאמה מלאה למובייל והתנהגות מובייל – השונה בתכלית מהתנהגות דסקטופ, פיתחנו מתודות ופתרונות עבור חלקיו השונים של התהליך במובייל כגון: פירוק שלבי תהליך לתתי שלבים, שימוש בתיבות סימון, חשיפת תוכן חבוי, שינוי מיקומים של אלמנטים נעוצים ועיקריים ועוד.

פרוייקטים מורכבים נוספים